Dünyanın ilk serii üretim Güneş Enerjili otomobili Sono Sion

Sessizce gerçekleşen yeni sanayii devriminin yarattığı genç otomotiv firmalarından Sono, Dünyanın ilk serii üretim güneş enerjili otomobilini duyurdu.

Sion ismini verdikleri ufak bir MPV görünümündeki otomobil, şebekeden elde ettiği tek şarjla 250 km menzile sahip, ancak üzerinde bulunan 300 adet güneş enerjisi hücresi sayesinde ise Sion bu menzile günde 30 km daha ekleyebiliyor.  

Ayrıca güneşten elde ederek ürettiği enerjiyi diğer Sionlarla da paylaşabilen otomobil, aynı zamanda harici bir enerji kaynağı olarak da iş görebiliyor. 

Piyasaya 16.000 € gibi bir fiyatla girmeyi hedefleyen Sion hakkında daha fazla bilgi ve kaynak için:

https://www.sonomotors.com/sion.html

insideevs.com/sono-sion-unveiled-worlds-first-production-solar-car

Çin Uzaydaki Uydusuyla Quantum Veri İletimini Başardı!

Quantum veri iletimi ve işleme ekipmanlarıyla donatılmış ve yerden 750 mil uzaklıktaki Çin'e ait deneysel iletişim uydusu, yer istasyonuna quantum dolaşıklık içinde bulunduğu fotonun bilgilerini iletmeyi başardı. 

Quantum dolaşıklık basitçe, örneğin bir fotonun iki ayrı yerde birden bulunması olarak açıklanabilir. Yani quantum konumları aynı olan iki ayrı foton aslında ayrı yerlerde, aynı anda bulunan tek bir fotondur. 

Çin'in esas başarısı, bu dolaşıklık bilgisini, fotonların quantum bilgilerini ve dolaşıklık durumlarını kesintiye ve de bozunuma uğratmadan 750 mil uzaklığa iletebilmiş olmasıdır. Bundan daha önce başarılan deney, 64 mil uzaklıkta ve yerde yapılmıştı. 

Bu deneyin sonuçları, ileride veri kaybı olmaksızın çok uzaklardaki konumlar ile kesintisiz iletişim halinde kalabileceğimiz günleri yaklaştırıyor. 

Kaynaklar: https://motherboard.vice.com/en_us/article/chinas-quantum-satellite-sent-entangled-photons-to-earth-for-the-first-time

https://motherboard.vice.com/en_us/article/so-china-just-launched-a-quantum-satellite