Hackerlar Çoğunlukla Neden Linux Kullanır?

5 ekim 1991 Yılında geliştiricisi Linus Torvalds tarafından duyurulan Linux, genel inanışın aksine Unix ile hiç bir çekirdek bağlantısı olmamasına ve tamamen kendi başına bir sistem olmasına rağmen en az onun kadar ilgi görmüş, güçlü bulunmuş ve kabullenilmiştir. 

Linux'un evrensel simgesi TUX

Linux'un evrensel simgesi TUX

Açık lisans yazılımlarda akla ilk gelen bu işletim sistemi, geliştirilmeye açık yapısı sayesinde zaman içinde daha da güçlenmiş ve :

DebianFedoraMintMageiaopenSUSE
Red HatSlackwareUbuntu,

gibi belli başlı temel dağıtımlar öncelikli olmak üzere belki de binlerce sürüme evrilmiştir.

Bu evrilebilir, esnek, ama bir o kadar da güçlü yapıya sahip işletim sistemi elbette Hacker guruplarının da gözdesi haline gelmiştir.

TechNotification.com'a göre bu tercihin nedenleri şunlar:

1. Ucuz Maaliyet: Linux GNU'ya ( yani Halka Açık Lisans'a ) sahip olduğu için hemen hemen tüm dağıtımları bedavadır.

2. Kararlılık: Linux iki de bir yeniden başlatma gereksinimi doğurmaz, donma ya da bellek görevlerindeki yoğunluk nedeniyle yavaşlama yaşamaz.

3. Ağ Uyumluluğu: Linux doğumundan itibaren, İnternet üzerindeki çoklu kullanıcılar tarafından geliştirildiği için, ta en baştan beri türlü ağlara ve İnternet'e en uyumlu haliyle geliştirilmiştir ve de geliştirilmektedir.

4. Esneklik: Linux'un kullanım yelpazesi çok geniştir, en güçlü sunuculardan masaüstü bilgisayarlara kadar her yerde kullanılabilirler.

5. Uyumluluk: Linux bir çok Unix paketiyle uyumludur, eklentilere ve geliştirilmeye bu yönde de açıktır.

6. Disk Kullanımı: Linux, harddiskinizin tamamını en verimli şekilde kullanır.

7. Çoklu İşlem: Linux ile bir den fazla işlemi aynı anda rahatça yapabilirsiniz, örneğin; yoğun bir baskı işinizi arka planda çalıştırırken, ağ bağlantınızı yavaşlatmaz.

8. Açık Kaynak: Eğer Linux kodlarını düzenleyebilecek yeterlilikteyseniz, kendi sürümünüzü oluşturabilmek artık parmaklarınızın ucundadır. 

9. Kolay Kurulum: Bir çok Linux sürümü kolay kurulumlarını kolay ve eğlenceli hale getirecek arabirimle gelir.