Lytro ile Dijital Fotoğrafçılık Devrimi

Fotoğrafı çektikten sonra odak noktasını değiştirebilmeyi sağlayan teknolojiyle adını duyuran Lytro, bugünlerde sunduğu Illum isimli, kompakt, aynasız fotoğraf makinesiyle, öncelikle amatör fotoğrafçıların dikkatini çekeceğe benziyor.

Fakat, Lytro Illum sadece amatörlerin ilgisini çekecek değil elbette. Lytro'nun geliştirdiği bu yöntem kabul görüp bir akım oluşturursa, bundan en çok yine dijital reklam ve pazarlamacılığın etkileneceği şüphesiz. Hatta TV ve sinema'nın bile...

Örneğin; Lytro'nun bu teknolojisini barındıran kameralarla çekilmiş filmler ya da reklamlar, filmin odak noktasının kontrolünü izleyiciye sunabilen yapımlar olabilecektir. Böylelikle seyirci; istediği filmi istedeği derinlik ve hatta açıyla izleyerek, yönetmenin gözünden değil de, kendi beğenisine göre yeniden düzenleyebilecektir.

Bu fotoğraf tekniği ile hazırlanmış, banner çalışmaları, ürün görselleri vs ile e-ticaret daha da canlanabilir, bu sisteme uygun sosyal ağlar ile "selfie" başta olmak üzere fotoğraf paylaşmanın çılgınlığı daha bir artıp, boyut değiştirebilir.

Bekleyip göreceğiz...

Kaynak ve daha fazla bilgi:

https://www.lytro.com/#lytro-illum-introducing

http://www.wired.com/2014/04/the-clever-thinking-behind-lytros-gorgeous-new-camera-design/

http://www.engadget.com/products/lytro/illum/