Nöronları Taklit Eden Mikroçipler

Stanford Üniversitesi'nde bir grup elektronik mühendisi, geliştirdikleri yeni mikroçiplerle bugüne kadar insan beyninin işleyişine en fazla benzetilebilmiş bir bilgisayar sistemi yaratmayı hedefliyorlar. 

NeuroGrid anakartı ve elektronik nöronları.

NeuroGrid anakartı ve elektronik nöronları.

Bu mikroçiplerin günümüz çiplerinden farkı transistörlerinin diziliminden başlıyor.
Analog-Digital melez sınıfında yaratılmış her bir çip, binlerce nöronu (beyin hücresi) taklit etmek üzere programlanmış.
Bu çipler bir anakart üzerinde NeuroGrid denilen bir yapıyı oluşturacak şekilde dizilerek, elektronik nöronların birbirleri arasında sanki doğal nöronlarmışcasına bağ kurmaları amaçlanmış.

Tüm bunlardaki amaç ise; yapay zeka çalışmalarını daha ileri boyuta taşıyarak, otonom hareket edebilen ve öğrenebilen makinelerin gelişimini hızlandırmak.

Günümüzde hiçbir bilgisayar, tek başına ya da toplu halde bile bir insan beyninin kapasitesine erişemez. Hatta dünya üzerindeki mevcut ve gelmiş geçmiş tüm işlem gücü toplansa bile yine bir insan beyni edemiyor.
Tabii bu şimdilik geçerli bir durum. Zira bahsi geçen NöroGrid teknolojisi, insanlığın yapay zeka serüveninin, tekilliğe giden yolunda atılmış en önemli adımlarından biri.

Kaynak ve detaylı bilgi: 
http://io9.com/brain-inspired-microchips-simulate-one-million-neurons-1569184586
http://ieeexplore.ieee.org/xpl/articleDetails.jsp?reload=true&arnumber=6805187

http://www.youtube.com/watch?v=D3T1tiVcRDs