2015: Gelecek Resmen Geldi mi?

Artık resmen gelecekteyiz :) 
Gerçi gelecek kavramına bu resmiyet esprisini kazandıran şey hemen hepimizin bildiği Geleceğe Dönüş seriisidir değil mi?

Marty McFly'ın Dr. Brown'ın yaptığı zaman makinesiyle çıktığı yolculuklar, bize geçmişi ve geleceği bir arada görme fırsatı veren inanılmaz eğlenceli maceralar yaşatır.

Unutulmaz üçlemenin ilk filminde 1985'den 1955 yılına giden Marty, ikinci filmde 2015'i ziyaret eder.
İşte bu ziyaret bize 1985 yılındaki gelecek tasvirini gözlerimizin önüne serer. 

O zaman Geleceğe Dönüş filminde 2015'e dair ne tahminlerde bulunulmuş ve hangileri gerçekleşmiş, hangileri bilim-kurguda kalmış bir göz atalım. En önce üçlemenin etrafında döndüğü zaman makinesinden başlayalım:

2015 itibariyle bizi 1985'e ya da 1885'e götürebilecek, bir araca bağlayabileceğimiz pratik bir zaman makinesi yok :)  ne yazık ki ( Yoksa iyi ki mi demeliydim? ) 
Ancak zamanda yolculuk yapan böyle bir makine olmaması, zamanda yolcuğuluğun imkansız olduğu anlamına gelmiyor. Ayrıca zamanda yolcuğuluğun atom altı  ( sanal ) parçacık seviyesinde de olsa,  gelecekten > geçmişe bazı takyonlar sayesinde gerçekleştiğini biliyoruz ( ya da öyle sanıyoruz tam emin değiliz ). Geleceğe yolculuk ise zaten Einstein'in genel görelilik teorisine göre de teorik olarak mümkün.
Bu linkte oldukça anlaşılır ve tabii ki Türkçe bir anlatım bulabilirsiniz 

Peki ya ikinci filmde zaman makinesine enerji sağlayan Mr.Fusion başarıldı mı? 

Kısmen, ancak filmdeki kadar küçük değil. Yine de gelecek vaad ediyor. 
Yıllarca bilim-kurgunun başrol enerji kaynaklarından biri olan füzyon teknolojisi, teoride mümkün olsa bile yıllarca boşa uğraş olarak görülmüş ( enerji sektörünün dev firmalarının yıldırması da etkili olmuş olabilir ) üzerine çalışılmış ama çok destek görememiştir. 

Bugünlerde bu iş biraz farklı durumda. Lockheed Martin firması geçtiğimiz sene başarılı bir füzyon reaktörünün ticari versiyonunu önümüzdeki 5 yıl içinde piyasaya sunabileceklerini açıkladı.

Hatta sadece Lockheed Martin gibi devasa firmalar değil, bazı StartUp firmalar da bu işe el atmış ve çok başarılı sonuçlara yaklaşmıştır. En nihayetinde dünyanın enerji sorununa temiz ve barışçıl bir çözüme ramak kaldı.

DeLorean ne alemde peki? 

Film ile ününe ün katan DMC filmin gösteriminden çok önce 1982 yılında batmış bir firmadır. Ancak Geleceğe Dönüş hayranlarının bu aracın tasarımına duydukları heyecan hiç bitmemiş ve 2000'li yılların ortalarına doğru şirket şaşırtıcı bir geri dönüş yapmıştır. Filmde kullanılan Delorean'ların replikaları yüksek fiyatlara alıcı bulurken, orjinal tasarıma sahip ve günlük kullanıma uygun elektrikli DeLoreanlar üretilmeye başlanmıştır.

ElectricDelorean-550x309.jpg

Geleceğe Dönüş filminden ivme alan yazımıza devam edelim :)

İkinci filmde Mr.Fusion ile enerjisin problemini çözmüş olan zaman makinemiz, elbette saatte 88 millik hıza ulaşmak için de otoyola ihtiyaç duymamalıydı. 

Uçan arabalar gerçek oldu mu?

Gelecek tasvirlerinin belki de en önemli öğesidir uçan arabalar. Wright Kardeşler'in motorlu ilk uçuşundan bu yana insanlar bu uçan makineleri otomobilleriyle birleştirmeye çabalamış, başarılı ya da başarısız bir çok deneme olmuştur. Ancak bunlardan hiç biri bilim kurgularda resmedildiği gibi; havada kusursuzca kayarak ilerleyen, tehlikesiz ve kolayca manevralar yapabilen araçlar olmamışlardır. Hele hiç biri havada uçan o etkileyici Delorean gibi değillerdir. işte başarılı bir kaç örnek;

Moller M400 Skycar

40 küsür yıldır üzerinde çalışılan; bilim-kurgudan pratiğe geçiş yapmaya çalışmış ama arada kalmış, hayata tam geçememiş bir proje. Çalışan bir prototipi var.

Bu araç gibi bir çok denemenin yanında başarılı olmaya yaklaşmış görünenler de yok değil.
AeroMobil firmasının bu protortipi yıllardır uğraşılan uçak-araba kavramının gerçeğe en yakın hallerinden biri.

Şu ana kadar; Zaman makinesi, Uçan araba vs inceledik ama belki de Geleceğe Dönüş filminin içinden gerçeğe dönüşmesini en çok beklediğimiz zamazingoya sıra geldi :)

Uçan kaykay yapıldı mı?

Evet :) yapıldı!
Şaka değil, gerçekten yapıldı!

new_slider21.jpg

Hendo Hoverboard ismiyle fonlanmış bir KickStarter kampanyaları bile var.

işte çalışan bir örneği.

Filmdeki versiyonu su hariç her yerde müthiş kolaylık ve manevralarla uçabiliyordu. Bu ise şimdilik sadece kendisine özel hazırlanmış bakır kaplama bir platformda hareket edebiliyor. 

Peki ya diğerleri?

Akıllı gözlük ve arttırılmış gerçeklik

Geleceğe Dönüş 2'nin başlangıç sahnesinde ilk önce Dr. Brown'ın gözünde gördüğümüz gözlük kadar şık olmasa da bugün Google Glass aslında beklendiği kadar ilgi görememiş bir proje ve hatta rafa kalkmak üzere.
 

Kendisi dünyadaki en başarılı reklam mecralarından birisi olan ve teknoloji firması olarak da adından söz ettiren Google'ın bu projesi ne yazık ki günümüzde başarısız bir pazarlama stratejisinin kurbanı oldu. Gelecek Google Glass için ne saklıyor bilinmez ama Microsoft da bu akıma boş kalmamış görünüyor. Üstelik Geleceğe Dönüştekilere çok daha fazla benzeyen yeni cihazı Hololens, bulunduğumuz ortamı bir holodeck e dönüştürmek üzere tasarlanmış.

Görüntülü haberleşme
Artık bizim için olağan, umursamadığımız bir gerçeklik. Kurarsın telefona, tablete, dizüstüne Skype'ı istediğinle görüşürsün. 1985'de büyük olaydı, bilim-kurguydu. 2015'de ise olağan gerçeklik.

Parmak iziyle ödeme

iPhone'lar üzerlerindeki yerleşik parmak izi tarayıcı sayesinde, Apple marketten ücretli-ücretsiz bir çok uygulamayı kimlik doğrulamanızı parmak izinizden yaparak indirebiliyor ya da elektronik cüzdan uygulamasıyla telefonunuzu kredi kartınız gibi kullanmanıza izin veriyor. Günümüzün olağan teknolojilerinden artık.

Holografik ekranlar

Tam olarak bilim-kurgu filmlerindeki gibi olmasalar da, holografik ekranlar günümüzde kullanılmaya başlandı, hatta hologram efektli konserler geçen senelerde oldukça popülerdi.

Kurutuculu ceket

Kurutuculu ceketleri bilemem ama hiç ıslanmayan kumaşlar, hatta normal kumaşları hiç ıslanmayan kumaşa çeviren nanoteknoloji ürünü kimyasallar günümüzde varlar ve kullanılıyorlar. İşte bir örnek:

Otomatik bağcık

Geleceğe Dönüş'den fırlayarak günümüz modasına yön veren bir tasarım daha. NIKE'ın bağcıksız ayakkabıları. Elbette bu seneye özel olarak yeniden ve ilk defa ticari olarak üretildiler :)

Havadurumu

O yıllarda hava durumunu bugünlerdekine yakın bir keskinlikle bilinmesi oldukça güçtü. Havadurumu uyduları vardı ancak bugünküler kadar ileri teknolojili değillerdi. Şimdilerde ise neredeyse 6 aylık havadurumu tahminlerine ücretsiz ve hızlı bir şekilde her an ulaşabiliyoruz.

Dronlar ile fotoğraf çekme

Bu olay bugünlerde o kadar benimsendi ki, insanlar selfie çekimlerini bile dronlar ile yapar oldular ve hatta bu eylemin adına "dronie" dediler. 

Robot çöp kovası

Deneysel ve eğlencelik de olsa günümüzde var ve eminim ki esin kaynağı yine Geleceğe Dönüş filmidir ;)

Afro-American bir başkan

Muhtemelen 2015'te belediye başkanından daha yüksek bir konumda, devlet başkanlığı makamında Afrika kökenli birinin bulabileceğini hayal edebilmişlerdir. Ancak o yıllarda Afrika kökenliler için sadece belediye başkanlığı öngörüsünü sunarak durumu kendi zamanları için daha akıl alır bir duruma indirgemiş olmalılar. Eminim şimdiki başkanları Barack Obama filmin bu yönünün farkındadır. 

80'ler nostaljisini öngörerek ( günümüzdeki bu nostaljiyi belki de kendileri yaratarak ) hayran bırakan ve 2015'e resmen "gelecek" ünvanı kazandıran bu yapıma saygıduruşumuzu şimdilik tamamlayalım.