SSD Sürücülerinizin Bakımı ve Optimum Kullanım İpuçları

Tabiri yerindeyse "ölüyü dirilten" donanım bileşeni SSD'ler, giderek ucuzlayan fiyatlarıyla bilgisayarlarımızın artık olmazsa olmaz parçalarından biri haline geliyorlar.

high_res_16nm_nand_die_ssd.jpg

Her ne kadar klasik sabit disklerden daha dayanıklı ve çok daha performanslı olsalar da, yine de bakım ve performans iyileştirici ipuçlarına gereksinim duyabiliyorlar.

Bu konu için Digital Trends'in yayınladığı önermeler ise kısaca şöyle:

TRIM komutu kullanın: Böylelikle SSD sürücünüz boş kısımları junk dosyalarla doldurmayacak, o kısımları gerçekten boş tutacaktır.

SSD'ye özgü bakım sihirbazları: SSD'lerinizi kendi sürücüleri ve bakım yazılımlarıyla koruyun, böylelikle SSD'lerinizin performansı ve ömrü artabilir.

Diskinizi bölün: Klasik disklerde olduğu gibi SSD'lerinizi de bölerek kullanmak performansını arttıracaktır.

Daha büyük kapasiteli SSD'leri tercih edin: Düşük kapasiteli ya da Büyük kapasiteli olması SSD'nizin çalışma prensibini etkilemiyor, ancak performansını şu şekilde etkiliyor; Doluluk oranı. SSD'nizi tamamen doldurmayın. %90 Doluluk oranı SSD'niz için maksimum doluluk oranı olsun. Bu nedenle yüksek kapasiteli SSD'leri doldurmak biraz daha uzun süreceği ve daha fazla dosya saklayabileceği için daha performanslı olacaktır. 

RAM'lerinizi arttırın: Diskinize okuma yazma sürelerini briaz daha kısaltacak bu hareket, SSD'nizin ömürünü bri nebze daha arttıracaktır.

Defrag YAPMAYIN: SSD'lerin ihtiyacı olmayan defrag işlemi, boş yere yeniden okuma / yazma yaparak diskinizin ömrünün kısalmasına neden olabilir.

Uygun olmayan disk optimizasyon yazılımları KULLANMAYIN: Bu yazılımların çoğu bildiğimiz hard diskler için yazıldığından dolayı, SSD'lerinize büyük zararlar verebilir. SSD'ler ile klasik HD'lerin donanım prensipleri neredeyse tamamen farklıdır.

SSD kullananlar için yararlı olacağını umduğumuz bu yazının daha detaylı versiyonuna şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.digitaltrends.com/computing/the-care-and-feeding-of-solid-state-drives/