Geleceğin "Mucizevi" Materyali Grafen

1940'lı yıllarda üzerindeki ilk denemeler yapılmaya başlanmış ve ancak 2000'lerin ilk yıllarında mamül madde olarak kullanılabilmesinin yolu açılmış olan Grafen, karbon temelli bir materyal. 

En basit anlatımıyla grafenin moleküler dizilimi, kömürün moleküler dizilimi ile elmasın moleküler dizilimi arası bir yerde. Yani yarı kömür yarı elmas bir form. Tabii aslında bu kadar basit değil ancak kolay kavranabilmesi için bu tanım yeterli olur.

Son yıllarda ticari değeri daha iyi anlaşılmış olan grafenin üzerindeki çalışmalar oldukça hızlanmış durumda.
Business Insider'ın incelemesine göre grafenin hayatımıza katacağı 13 önemli başlık şöyle incelenmiş: 

1-  Daha ucuz ve daha hızlı bilgisayarlar: Grafenin elektrik iletkenliği ve bilgiyi iletme kapasitesi çok kaliteli. Günümüz işlemcilerinden daha hızlı, günlük kullanıma uygun ve daha az ısınan ve de daha az enerji tüketen kişisel bilgisayarlardan, süper bilgisayarlara kadar tüm işlemci mimarisini değiştirebilecek devrimsel bir gelecek vaad ediyor. 

2- Daha uzun süre dayanan aydınlatma ürünleri: Grafen tabanlı led teknolojisi sayesinde daha şimdiden zaten uzun ömürlü olan led temelli tasarruf ampüllerinden %10 daha uzun ömürlü lambalar yapılabilmiş bile.

3- Daha iyi 3D baskı olanağı: Grafen ve aerojel melezi yeni materyaller sayesinde, 3D printerlardan basılabilecek dayanıklı tüketim malzemeleri yolda. 

4- Daha ince ve daha tatmin edici kondomlar: Manchester Üniversitesi araştırma labaratuarlarında 100.000 dolarlık bütçeyle yapılan grafen tabanlı kondomlar, günümüzdeki en ince kondomdan daha ince ve daha dayanıklı yapısıyla, güvenli sexte  daha haz dolu dakikalar vaad ediyor!

5- Daha hızlı şarj olan ve dayanan piller: Grafen tabanlı teknolojilerle geliştirilen piller, piyasada şuanda bulunan türdeşlerinden kat ve kat daha hızlı doluyor ve daha uzun süre enerji veriyorlar. 

6- Katlanabilir ve esnek elektronikler: Grafen sayesinde plasitik yüzeylere süper ince devreler ve hatta mikro işlemciler basılabilir. böylelikle giyilebilen cihaz teknolojisi gelişirken, reklamcılıktan uzay araştırmalarına kadar bir çok alanda bu teknoloji daha fazla hayat bulabilir.

7- Biyonik protezler: Grafen tabanlı protezler, dayanıklılığı ve sağladığı işlemci gücüyle, bilim-kurgu'da sıkça rastlanan tak ve kullan protezleri gündelik yaşama hızlıca sokabilir.

8- Daha dayanıklı zırhlar: Dayanıklılığı ile ön plana çıkan grafen ile geliştirilmiş zırhlar, elbette daha hafif ve daha güvenli. 

9- Kırılmayan ekranlar: Zırhları dayanıklı kılabilen grafen, elbette telefon ekranlarını da kırılmaz hale getirebilecektir. 

10- Süper verimli yakıt hücreleri: Daha hızlı şarj olan ve daha uzun dayanan pillerin üretilmesine olanak sağlayan grafen, yakıt hücresi teknolojinde de söz sahibi. Daha grafen tabanlı nano tüpler ile saklanan hidrojen, yakıt hücresi teknolojilerinin çağ atlamasını sağlayabilir.

11- Giyilebilir teknoloji:  Esnek devrelerin yaratılmasında önemli rol oynayan grafen, giyilebilir teknolojilerin ve enerji üreten giysilerin boy göstermesinde önemli bir aşama kaydedilmesini sağlayacak.

12- Buzlanmayan uçak kanatları: Grafen temelli boyalar ile boyanmış uçaklar, artık kanatlarının donma tehlikesine karşın çeşitli kimyasallar ile devamlı yıkanmak zorunda kalmayacaklar. Bu boyalar sayesinde uçakların üzerinde su, buz kitleleri vs birikemeyecek.

13- Susuzluğa çare: Milyonlarca insanın temiz suya erişimi olmadığı günümüzde, grafen bu sorunun da çözümüne katkıda bulunuyor. Suların artılmasında daha etkin ve kolay filtreleme sitemleri grafen sayesinde gerçekleştirilebilinirken, enerji verimliliği ve dayanıklılığı sayesinde de tuzlu suyu içme suyuna dönüştürebilecek ekonomik sistemlerin de hızla geliştirilmesinde grafen büyük rol oynuyor.

Görüldüğü üzere grafen gerçekten mucizevi gibi görünüyor, ancak tamamen bilimsel bir gerçek ve her derde deva. Gelecek grafen sayesinde biraz da olsa umut barındırıyormuş gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?