Rus Zenginler Uzaylı Arayışında Elde Ettikleri Verileri Paylaştı

Rus milyarder Yuri Milner, kurduğu uzay araştırmaları kuruluşu Breakthrough Initiatives, 100 milyon dolar bütçe ile 2015 yılından beri başladığı dünya dışı yaşam arayışında elde ettiği verileri paylaştı. 

Breakthrough Listen, Breakthrough Message, Breakthrough Watch, Breakthrough Starshot isimli alt araştırma gruplarına sahip olan kuruluş, Breakthrough Listen grubuyla elde ettiği verilerinde, şimdiye kadar milyonlarca sinyalin içinden 11 adet önemli sayılabilecek vurguya rastladığını ama bunların hiç birinin uzaylı iletişimi olmadığı belirtiliyor.

Araştırmaları için radyo teleskoplar kiralayan kuruluşun, ilk yayınladığı veriler Amerika'nın Batı Virginia eyaletindeki Green Bank radyo teleskopuna ait.

L bandındaki 1.1'den 1.9 GHz'e kadar ki frekans aralığında dinleme yapan teleskop, 692 adet yıldızın tek tek incelenmesinde kullanılmış. Yapay bir iletişimin varlığını araştıran ekip, şimdiye kadar 11 adet önemli sayılabilecek vurguyu tespit etse de, bunların uzaylı iletişimine dair bir kanıt olduğunu düşünmüyor.

Konuyla ilgili detaylı daha bilgileri bulabileceğiniz linkler:

http://www.businessinsider.com/breakthrough-listen-first-detection-results-2017-4

https://breakthroughinitiatives.org/About